معرفی رویداد

اهمیت بازی و اسباب بازی از گذشته‌های دور مورد توجه انسان بوده است به طوریکه یکی از نکات زیبای زندگی رسول اکرم (ص) بازی کردن آن حضرت با کودکان برای پرورش شخصیت آن‌ها با توجه به توانایی‌های جسمی و ذهنی کودکان است. بازی فعالیتی آزاد است که کودک داوطلبانه و با هدف لذت و سرگرمی آن را انتخاب می‌کند، گاهی با ابزار و وسایل در کنار همسالان یا بزرگسالان و گاهی بدون هیچ‌یک از آن‌ها. نکته مهم و حائز اهمیت این است که هم‌بازی باید همراه و هم‌سال کودک باشد، نه خیلی بزرگ‌تر نه خیلی کوچکتر. یکی از هم‌بازی‌های کودک اسباب بازی است که انتخاب مناسب آن به رشد و توسعه شناختی و فیزیکی بهتر کودک منجر می‌شود و این امر اهمیت رده‌بندی سنی اسباب بازی را به خوبی روشن می‌کند. بیش از 50 درصد از شخصیت انسان در سال‌های پیش از دبستان شکل می‌گیرد. از آنجا که بازی زبان کودک است، خلق بازی و اسباب بازی مناسب نیازمند توجه و سرمایه‌گذاری مادی و معنوی ویژه‌ای است. دانشمندان معتقدند برای آموزش و ترویج هر آموزه و مفهومی، بهترین زمان سال‌های پیش از دبستان بوده و بهترین روش برای یادگیری، تجربه و اکتشاف است. براین اساس، صنعت بزرگ اسباب‌بازی‌سازی در کشور، که از جمله صنایع خلاق محسوب می‌شود باید تمام این نکات و موارد مهم را در نوآوری‌های خود مورد نظر قرار دهد. در واقع نوآوری به معنی عبور از مقدمات و ملزومات مهم و علمی ساخت اسباب‌بازی نیست، بلکه به معنای خلق تجربه‌های جدید و مفرح در کودکان با استفاده از اصول و قوانین پذیرفته شده علمی و آموزشی در این صنعت است. از این رو رویداد بازینو بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، در راستای شناسایی، حمایت و سرمایه گذاری از فعالان (مجموعه‌ها و یا افراد علاقه‌مند) در حوزه اسباب‌بازی و محصولات فکری سرگرمی، دعوت به عمل ‌می‌آورد تا با شرکت در این طرح و ارائه چکیده طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه خود، هم بتوانند از حمایت‌های مالی و سرمایه‌گذاری آن بهره‌مند گردند و هم در راستای بهبود و پرورش صنعت بازی کشور گام بردارند.
بعد از دریافت چکیده طرح‌ها و ارزیابی اولیه، طرح‌های نهایی داوری شده و پس از این، طرح‌هایی که به‌عنوان برگزیده‌ی نهایی انتخاب می‌شوند، برای حمایت و سرمایه‌گذاری توسط بنیاد احسان در رویداد اختتامیه (تهران) تقدیر خواهند شد. همچنین جوایز طرح‌های برتر به شرح ذیل می‌باشد:

تیم و یا گروه اول 100 میلیون تومان سرمایه‌گذاری
تیم و یا گروه دوم 75 میلیون تومان سرمایه‌گذاری
تیم و یا گروه سوم 50 میلیون تومان سرمایه‌گذاری

مهلت ارسال ایده و طرح ها

تا ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰

هزینه شرکت در رویداد

رایگان

برگزارکننده

بنیاد احسان

تاریخ برگزاری نهایی رویداد

شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

محورها و مسائل رویداد

کلیه مجموعه‌ها، فعالین و علاقه‌مندان در حوزه اسباب‌بازی، پازل، بازی‌های فکری و حرکتی، سرگرمی و .... با اولویت مناطق کم برخوردار که:

  1. دارای طرح و ایده نوآور و خلاق هستند.
  2. تولید کننده هستند و یا نمونه کار و محصول تمام شده دارند.
  3. در زمینه تامین محصولات در نقاط مختلف کشور ایده و طرح دارند.
  4. در حوزه توزیع محصولات تولیدی در نقاط مختلف کشور ایده و طرح دارند. (به عنوان مثال محصولی در یک منطقه‌ای تولید شده و ما میخواهیم با راه حلی با کمترین هزینه و بیشترین سرعت و بازدهی به دست افراد در منطقه دیگر برسانیم)

زمانبندی برنامه

مهلت ارسال طرح‌ها تا 15 فروردین 1400
زمان برگزاری اختتامیه و معرفی طرح‌های برتر 4 اردیبهشت 1400

سوال و جواب

1-چه کسانی می‌توانند در این رویداد شرکت کنند؟

همه فعالین و علاقه‌مندان در حوزه اسباب‌بازی، بازی‌های فکری حرکتی، پازل، سرگرمی و... که دارای ایده و یا طرح خلاق و نوآوری هستند، یا تولید کننده بوده و دارای محصول نهایی می‌باشند، یا در حوزه تامین‌ و توزیع این محصولات ایده و طرح دارند می‌توانند در این رویداد شرکت نمایند.

2- جوایز تیم‌های برتر چقدر است؟
تیم و یا گروه اول 100 میلیون تومان سرمایه‌گذاری
تیم و یا گروه دوم 75 میلیون تومان سرمایه‌گذاری
تیم و یا گروه سوم 50 میلیون تومان سرمایه‌گذاری

3- مراحل رویداد به چه صورتی است؟
در ابتدا و با شروع طرح، فراخوان جمع‌آوری طرح‌ها و ایده‌ها به صورت گسترده انجام خواهد شد که شرکت‌کنندگان با مراجعه به سایت و تکمیل فرم مربوطه، چکیده‌ای از طرح و ایده خود را معرفی می‌نمایند. در مرحله بعد تیم برگزاری، غربالگری اولیه را برای بررسی طرح‌های ارسالی انجام داده و طرح‌های منتخب به مرحله داوری راه پیدا خواهند کرد. در مرحله داوری، مجدد طرح‌ها بررسی شده و از بین آن‌ها سه طرح برتر انتخاب و در رویداد اختتامیه معرفی و تقدیر خواهند شد.